Każdy, kto chce inwestować, może zacząć swoją przygodę. Liczy się gotowość do działania, umiejętność podejmowania ryzyka, chęć do nauki, brak obaw przed popełnianiem błędów. Kwestia finansowania znajduje się dopiero na 6. miejscu! 

Wojciech Orzechowski

Zarabianie na nieruchomościach jest nie tylko jego profesją, ale przede wszystkim pasją. Od 12 lat z sukcesem systematycznie kupuje, remontuje, sprzedaje lub wynajmuje lokale mieszkaniowe i komercyjne. Jest przy tym niesłychanie komunikatywną osobą, która z natury lubi pomagać innym. Obecnie jest również mentorem i osobistym trenerem zarabiania na nieruchomościach.

 

Jesteś ekspertem od rynku nieruchomości. Jak zaczęła się Twoja przygoda?

Od własnych inwestycji, które poczyniłem w 2006 r. Postawiłem sobie wtedy za cel dojście do wolności finansowej. Najpierw obracałem mieszkaniami, a następnie lokalami komercyjnymi. W 2014 r. wyjechaliśmy z żoną do Włoch, aby odpocząć. Tam zrodził się pomysł, aby kształcić innych, dawać im wsparcie. Pomyślałem, że jestem jeszcze zbyt młody, by siedzieć i nic nie robić! (śmiech)

To dlatego zdecydowałeś się występować publicznie?

Mentoring, który zacząłem prowadzić 4 lata temu sprawił, że zacząłem docierać do osób zainteresowanych zmianą swojego życia. Obecnie najlepiej sprawdza się reklama internetowa, niemniej jednak jest wiele osób, które chcą porozmawiać i móc się przekonać w sposób bezpośredni. Postanowiłem więc, że będę brał udział w konferencjach, będę się pokazywał. Także po to, żeby rozwijać swoją markę.

Pomagasz początkującym oraz bardziej zaawansowanym inwestorom. W jaki sposób?

Stworzyłem Warsztaty Inwestowania w Nieruchomości WIWN®, gdzie prowadzę uczestnika przez proces inwestycyjny. Wygląda to tak, że najpierw uczestnik zgłębia teorię w zaciszu domowym (30 godzin materiałów video na platformie VOD), następnie robi ćwiczenia, prace domowe, testy, a jeżeli ma jakiekolwiek pytania, to w każdej chwili może się ze mną skontaktować.

Kolejny etap to 2 lub 3 dni warsztatów stacjonarnych, gdzie pracujemy intensywnie przez 20 godzin, ćwicząc i utrwalając wiedzę. Następnie wyrusza się w teren, poszukuje pierwszej nieruchomości i konsultując na bieżąco ze mną, nabywa ją. Później przychodzi czas na remont, a ostatnim krokiem jest sprzedaż. Ludzie kształcą się u mnie już od 4 lat.  Do dziś przeszkolonych zostało ponad 600 osób w całej Polsce, z czego ponad 400 aktywnie inwestuje. Tylko w tym roku uczestnicy nabyli łącznie 130 mieszkań we wszystkich miastach wojewódzkich. To jest dowód społeczny na to, że strategia działa oraz potwierdzenie faktu, że cały czas można z sukcesem inwestować w Polsce.

Czy każdy jest w stanie nauczyć się inwestowania w nieruchomości?

Moim zdaniem – zdecydowanie tak. Przeprowadziłem badania na uczestnikach, którym najlepiej wychodzi inwestowanie. Okazało się, że nie ma wśród nich wspólnego mianownika typu: wykształcenie, przedsiębiorczość czy doświadczenie, które mogłyby zadecydować, że jednym osobom wychodzi, a innym nie.

Dlatego też moja oferta skierowana jest do wszystkich, którzy chcą działać. Cechy, które decydują o tym, czy dana osoba będzie dobrym inwestorem, to przede wszystkim gotowość do działania, umiejętność podejmowania ryzyka, chęć do nauki, brak obaw przed popełnianiem błędów.

Każdy, kto chce inwestować, może zacząć przygodę. Kwestia finansowania znajduje się dopiero na 6. miejscu.

Jeżeli jesteś osobą, która lubi podejmować wyzwania i dąży do realizacji postawionych celów, to nie będziesz mieć problemów z załatwianiem finansowania, nawet jeżeli obecnie nim nie dysponujesz.

Od czego najlepiej zacząć inwestowanie w nieruchomości?

Przede wszystkim od zdobycia wiedzy. Na rynku dostępne są szkolenia weekendowe, ja również takie prowadzę. Polecam je dla osób, które odznaczają się wysoką samodzielnością i przedsiębiorczością oraz skutecznie radzą sobie z przeróżnymi problemami. Dla nich wiedza, którą otrzymują na weekendowym szkoleniu jest wystarczająca.

Alternatywnie proponujemy mentoring WIWN®. Jest to roczny program, podczas którego uczestnik poświęca łącznie ponad 200 godzin w ciągu roku na przyswojenie wiedzy oraz działania w terenie, będąc cały czas w kontakcie ze specjalistami.

Oferuję przy tym osobiste wsparcie doświadczonego inwestora oraz całego zespołu doradców z branży budownictwa, finansów, prawa, podatków i księgowości.

Oczywiście wiedza może najpierw pochodzić z książek, z Internetu, potem ze szkoleń, jednak jeśli ktoś chciałby mieć realne wsparcie, to powinien się zdecydować na mentoring, czyli współpracę z kimś, kto będzie cały czas do jego dyspozycji.

Jesteś też autorem książek. Od której powinien zacząć początkujący inwestor?

Z dziedziny nieruchomości napisałem dwie książki. Pierwsza, podstawowa, nosi tytuł: „Zarabiaj na nieruchomościach”. Przygotowuje do inwestowania i daje pełnię wiedzy. To praktyczny przewodnik przedstawiający w chronologicznym porządku realia procesu inwestycyjnego. Odpowiadam w niej również na pytania większości inwestorów, rozpoczynających swoją przygodę z rynkiem nieruchomości.

Druga pozycja to „Wszystko o flipach – 200 pytań do eksperta od obrotu nieruchomościami”. Wybrałem 200 najczęściej pojawiających się na webinarach oraz różnego typu spotkaniach pytań i przygotowałem na nie wyczerpujące odpowiedzi. Stanowi ona kompendium wiedzy w jednym tomie.

Przypominam również, że jestem autorem symulatora inwestowania w nieruchomości w postaci gry planszowej „Rentier®”, który pokazuje na planszy, jak wygląda inwestowanie w rzeczywistości. Jeżeli ktoś miałby możliwość zagrać, to zachęcam!

Na czym polega flip? Czy to dobry pomysł na początek przygody z nieruchomościami?

Polecam moje dwa zarchiwizowane webinary, które wprowadzają w świat inwestowania. Pierwszy jest dostępny na stronie www.najlepszastrategia.pl. Omawiam na nim własną strategię, którą będę też przedstawiał na naszych spotkaniach w ramach Wielkiej Wymiany Kontaktów.

Pokazuję jak w 6 lat dojść do wolności finansowej. To, co przygotowałem, jest jak najbardziej możliwe do wdrożenia przez każdego człowieka w rzeczywistości. Drugi webinar znajduje się pod adresem www.czasnaatak.pl. Wyjaśniam w nim, dlaczego dzisiaj jest dobry czas na inwestowanie w nieruchomości. Odpowiadam na pytania, czy ceny nieruchomości dalej będą rosły, czy mamy bańkę, czy można się spodziewać kryzysu w nieruchomościach.

Zachęcam też, by odwiedzić adres www.oflipach.pl. Znajduje się tam darmowa wiedza. Jest tam lista odcinków mojego vloga, gdzie odpowiadam na pytania, które nurtują internautów. Można tu też zobaczyć przykładowe mieszkania wyremontowane przez uczestników mentoringu.

Inwestowanie w nieruchomości może polegać na wynajmie długookresowym, wynajmie krótkookresowym (na doby), na podnajmie albo na flipach (obrocie nieruchomościami). W ramach flipa wyróżniamy 4 możliwe sposoby:

  • kupić i szybko sprzedać,
  • kupić, odświeżyć i sprzedać,
  • kupić, wyremontować materiałami słabej jakości i sprzedać,
  • kupić, wyremontować materiałami wysokiej jakości i sprzedać.

My stosujemy pierwsze, drugie lub czwarte rozwiązanie. Dzisiaj jest tak duże ssanie na rynku, że nieruchomości ładnie schodzą również bez remontu, ale taki klasyczny flip w naszym wydaniu oznacza solidny remont i wysoki standard.

Jakie są inne możliwości oprócz flipowania?

Można zająć się podnajmem albo wynajem (krótko- albo długoterminowym). Dzisiaj bardzo popularny jest wynajem długoterminowy. Wiele osób podchodzi do tematu w ten sposób, że inwestuje odrobinę swojej gotówki, zaciąga kredyt i zajmuje się wynajmem. Przy czym bardzo trudno jest uzyskać w ten sposób wysokie przepływy pieniężne. Dzisiaj na wynajmie długoterminowym można uzyskiwać 8-procentowe stopy zwrotu, czyli na każde 100 tys. zł rocznie może do Twojego portfela wpadać 8 tys. zł. To nie są duże kwoty – przy średnim mieszkaniu, w które zainwestowałeś 250 tys. zł, ten przepływ pieniężny roczny będzie na poziomie 20 tys. zł, czyli miesięczny – ok. 1500-1800 zł.

Jeżeli zaciągniesz na to kredyt, to od zainwestowanych pieniędzy bank będzie pochłaniał część zysków (będzie trzeba mu płacić raty) i okaże się, że zostanie niewiele. Jeżeli kupujesz mieszkanie warte 250 tys. zł, a wyłożysz tylko 50 tys. zł własnej gotówki, to zwroty 8-procentowe będziesz uzyskiwał tylko od włożonych pieniędzy, tych 50 tys. zł. A wtedy ten przypływ jest minimalny. Masz zaangażowaną swoją gotówkę w projekt, masz zaangażowaną zdolność kredytową, a słabo zarabiasz.

Prowadzę w Internecie webinar (na który zapraszam, możesz także go zobaczyć na moim kanale Youtube) pod tytułem „Jak uzyskiwać 40-procentowe stopy zwrotu, inwestując w nieruchomości”. My staramy się uzyskiwać nawet 100-procentowe stopy zwrotu.

Jaką stopę zwrotu Ty chcesz uzyskiwać? 8%, 40%, 100%? Sam możesz podjąć decyzję, co Cię najbardziej interesuje, jeżeli chodzi o inwestowanie.

Czy po  ukończeniu Warsztatów Inwestowania w Nieruchomości można już zacząć działać na rynku z powodzeniem?

Tak, jak najbardziej, ponieważ na tych warsztatach przechodzimy przez cały pierwszy proces inwestycyjny. W ramach tego otrzymujesz kompleksową wiedzę dotyczącą inwestowania, a także wsparcie przy pierwszej inwestycji.

Razem planujemy, wyszukujemy. Ty kupujesz nieruchomość, następnie planujesz i robisz remont, wystawiasz na sprzedaż i sprzedajesz.

Po pierwszej takiej inwestycji koszt szkolenia w pełni Ci się zwraca, jesteś przygotowany do inwestowania i okazuje się, że możesz robić to dalej z powodzeniem.

Mam już takich uczestników, którzy zbliżają się do 60 nieruchomości. Są tacy, którzy robią kilkanaście rocznie. I każdy mówi, że po pierwszym flipie nie ma problemów z tym, żeby sobie poradzić z dalszym inwestowaniem.

Czy istnieją skuteczne strategie zarabiania na nieruchomościach? Jeśli tak, to zdradź nam choć kilka…

Tę najskuteczniejszą, której nazwę nawet opatentowałem NSIN®.pl, przedstawię na Wielkiej Wymianie Kontaktów podczas wykładu. Startujemy z kapitałem 30 tys. zł, staramy się ten kapitał podwajać co roku, tak żeby po 6 latach dojść do 2 milionów, a następnie za te 2 miliony kupić nieruchomości pod wynajem i uzyskiwać nawet 12-procentowe stopy zwrotu. Mając takie stopy zwrotu i kapitał 2 mln zł, można zyskiwać co miesiąc nawet 20 tys. zł. To jest cel.

Ja miałem taki cel, osiągnąłem go, teraz uczę innych i wiele z tych osób już jest na naprawdę dobrej drodze. Zachęcam do zapoznania się z tą strategią i wdrożenia jej w życie. Opowiadam o niej także pod adresem www.najlepszastrategia.pl.

 Jak dzisiaj wygląda Twoje inwestowanie?

Obecnie prowadzę 3 projekty deweloperskie. Ponadto mam kilka nieruchomości na wynajem, które przynoszą łącznie ok. 50 tys. zł co miesiąc z wynajmu długoterminowego. Największa z tych nieruchomości jest w Bydgoszczy, tam wynajmuję kamienicę, w której w tej chwili jest 100 najemców. (Jest to też produkt przygotowany do dalszej odsprzedaży, więc gdyby ktoś chętny się znalazł, to mogę zaangażować jego kapitał i zapewnić mu otrzymywanie 9-procentowej stopy zwrotu).

Sam również flipuję. Tylko w tym roku kupiłem 10 mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym. Cały czas wspieram uczestników moich warsztatów, którzy do dzisiaj kupili już łącznie ok. 500 mieszkań.

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na mój wykład podczas wydarzeń Wielkiej Wymiany Kontaktów. W wybranych miastach będę osobiście, a w pozostałych wykłady wygłoszą uczestnicy moich Warsztatów, którzy prowadzą oddziały regionalne WIWN®, a którzy zdobyli już bardzo duże doświadczenie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Anna Suska: Czasem trzeba się wyryczeć, przespać, przespacerować, ale potem wstać i działać dalej.