O zdolnościach przywódczych oraz cechach lidera opowiada Katarzyna Jagiełło,  ekspert w dziedzinie Personal Leadership, certyfikowany trener i partner globalny Talent Dynamics.

 

Czym jest Personal Leadership?

Personal Leadership to narzędzie służące do odkrywania lidera. Podobnie jak Personal Branding służy do pokazywania własnej marki (nie lubię określenia budowanie własnej marki, ponieważ uważam, że od początku ją posiadamy i należy jedynie pokazać światu, jacy naprawdę jesteśmy), tak Personal Leadership dotyczy tej samej kwestii w byciu liderem. Jesteśmy wyposażeni w naturalne zdolności przywódcze, własny styl zarządzania oraz przewodzenia w określony sposób. Jednak kluczem jest odkrycie, a następnie uświadomienie i pokazanie tego zespołowi, abyśmy się wzajemnie dobrze rozumieli. Trzeba jednak zacząć od siebie i dlatego nazywa się to Personal Leadership.

To, w jaki sposób przewodzi lider i jak pokazuje to, co chce osiągnąć swoją strategią, wpływa na to, jak inni się czują, pracują i realizują.

Co oznacza Naturalny Styl Przywództwa?

Naturalny Styl Przywództwa to wrodzone cechy, które dla każdego są indywidualne.

Czasem słyszę pytanie, czy można się urodzić liderem? Uważam, że każdy rodzi się z nieograniczonym potencjałem, który może w sobie odkryć i rozwinąć. Tak samo jest ze stylem przywództwa. Nie możemy się wtłoczyć w inny sposób funkcjonowania, ponieważ pewne umiejętności, sposób myślenia, funkcjonowania są dla nas naturalne, tak jak naturalny jest introwertyzm czy ekstrawertyzm. Aby odkryć swój Naturalny Styl Przywództwa można zrobić darmowy test na www.styllidera.pl.

Czy każdy może być przywódcą?

Skoro każdy, przynajmniej w moim mniemaniu, rodzi się z nieograniczonym potencjałem, więc nie tyle może zostać liderem, co nim po prostu jest. Oczywiście, nasze wewnętrzne ograniczenia i blokady nie pozwalają nam na bycie liderami na wyższych poziomach, (tylko nieliczni mają na tyle wewnętrznej siły i mocy, żeby przewodzić setkom i tysiącom osób), jednak każdy jest liderem samego siebie. Mama jest liderem, tata jest liderem, nauczyciel w szkole, dziecko w klasie, w jakimś obszarze życia zawsze jesteśmy liderami. Pytanie, czy chcemy rozwinąć, rozszerzyć nasze umiejętności i zostać przedsiębiorcą.

Co jest niezbędne, żeby zostać liderem?

Podjęcia decyzji! Jak w każdej innej sytuacji. Jeśli chcemy osiągnąć sukces, również potrzebujemy decyzji, a bycie dobrym liderem na pewno można rozpatrywać w kategorii sukcesu. Mądre głowy już dawno określiły, że potrzeba determinacji, spójności, systematyczności, motywacji wewnętrznej. Konieczny jest zestaw cech, które pozwalają wykonywać rzeczy powtarzalne i stawać się ekspertem w swojej dziedzinie. To bardziej kwestia odkrycia zasobów, które w sobie mamy, a z których może dotychczas nie korzystaliśmy.

Trzeba odkryć swój Naturalny Styl Przywództwa i za nim podążać, wtedy życie naprawdę jest prostsze.

Jaka była Twoja droga do Personal Leadership?

Burzliwa (śmiech). Przez pierwszych 13 lat mojego życia zawodowego myślałam, że coś ze mną jest nie tak. Nie potrafiłam wytrzymać w żadnym miejscu dłużej niż 2 lata. Byłam sfrustrowana, nieszczęśliwa i czułam, że nie realizuję swojego potencjału. Aż do momentu kiedy odkryłam, że mój profil to Creator. Wtedy zrozumiałam, z czego wynikały te problemy. W żadnej z dotychczasowych prac nie wykonywałam zadań opartych o moje naturalne zdolności… To nie mogło się udać!

Od ponad 6 lat całkowicie realizuję się twórczo tworząc strategie, rozwijając liderów, dbając o to, żeby ludzie odkrywali swój naturalny potencjał. Robię rzeczy, które kocham, które mnie napędzają, sprawiają mi frajdę. Staram się oddawać im jak najczęściej.

To nie znaczy, że nie robię innych rzeczy, bo nie na tym polega biznes i prowadzenie przedsiębiorstwa, zwłaszcza małego. Trzeba przechodzić pełne cykle i spróbować wszystkiego – wymyślać, sprzedać, dostarczyć, zebrać środki, a następnie przeanalizować, co się wydarzyło, żeby kolejny cykl był lepszy. Dotyczy to zresztą każdego produktu i usługi.

Moją misją jest transformowanie trudnych doświadczeń w życie pełne szczęścia. I w sumie tak można podsumować moją pracę z Personal Leadership. Pomagam odkrywać naturalny styl przywództwa po to, aby ludzie przemieniali swoje życie w takie, jakiego pragną.

Jakie trudności napotkałaś w liderowaniu samej sobie?

 Może dziwnie to zabrzmi, jednak nasz talent (czyli Naturalny Styl Przywództwa) jest zarówno darem, jak i ograniczeniem. Nie chodzi o to, co często mówię liderom, żebym ja znała swoich ludzi i wiedziała, jacy są. Kluczem jest, żeby inni wiedzieli i zrozumieli, dlaczego ja jestem taka, a nie inna. Oznacza to, że umiejętności budowania relacji oraz komunikacji są potrzebne wszystkim.

Każdy musi przekazać, czego potrzebuje od drugiej osoby, w jaki sposób chciałby współpracować, jak chce realizować zadania. U mnie właśnie te zadania i sprawy posuwające się do przodu są na pierwszym miejscu – w ten sposób myślę. To bardzo dobrze funkcjonuje w momencie, kiedy projekt trzeba popchnąć, ale może generować problemy w relacjach z innymi, bo często zadania są na pierwszym miejscu, a nie ludzie. I to jest moja nauka.

Ludzie myślą inaczej, a my często chcielibyśmy, żeby świat wyglądał tak, jak my sobie tego życzymy. Jest to całkowicie naturalne, jednak kluczem jest zrozumienie innych i bycie przez nich zrozumianym. To największe wyzwanie, żeby w tym całym byciu sobą pozwolić również innym na bycie sobą, a jednocześnie nawzajem się szanować i rozumieć.

Czy możesz dziś powiedzieć, że jesteś liderką własnego życia?

Zdecydowanie! Bardzo mocno dotarło to do mnie po urodzeniu dzieci, co nie oznacza, że wcześniej nią nie byłam. Przywilej bycia mamą automatycznie robi z kobiety liderkę. Pewne aspekty życia bardzo mocno się zmieniają, podobnie priorytety.

Każdy z nas jako lider będzie stawał przed wyzwaniami. W zależności od naszych naturalnych zdolności będą one inne. Dla jednej osoby mogą to być relacje, dla innej akceptacja zmiany, dostosowanie się do nowych warunków czy wyjście ze strefy komfortu.

Jestem swoją własną liderką. Każdego dnia staram się poprawiać siebie, żeby następnego dnia być lepszą.

Jakie cechy powinien posiadać dobry lider?

To bardzo trudne pytanie. W zależności od tego, na jakim etapie cyklu biznesu jesteśmy, takiego lidera potrzebujemy. Zależy to również od obszaru czy branży, bo inny lider potrzebny jest do start-upu, a inny do dojrzałej organizacji.

Jednak pewne umiejętności ich łączą, np.: podejmowania decyzji, nawet jeśli nie są optymalne; krytycznego myślenia; delegowania zadań; współpracy. Do tego pewność siebie i pokazania swoich wartości.

Oczywiście, są też inne, ale trudno kogokolwiek nazwać liderem bez tych powyżej wymienionych.

Czy współczesny leadership różni się od przywództwa klasycznego?

Tak! Często spotykam się z podejściem „dziel i rządź”, zwłaszcza w małych przedsiębiorstwach. Nakazy i zakazy, rozliczanie w bardzo twardy sposób, kontrolowanie, wyznaczanie abstrakcyjnych celów bez porozumienia z drugą osobą, a co najgorsze – niedostosowywanie tego, co firma chce osiągnąć, do naturalnych talentów pracowników.

Potrzeba otwartości, żeby myśleć inaczej. Obecnie ten sposób się już nie sprawdza. Uważam, że ludźmi się nie zarządza, z ludźmi się współpracuje.

Współczesny leadership to współpraca, komunikacja, relacje, zbudowanie więzi z ludźmi, którzy chcą tego samego.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze zespoły tworzą ludzie o tych samych wartościach i komplementarnych talentach, ale nie da się poznać wartości drugiej osoby bez rozmowy, jeśli np. traktujemy człowieka jako trybik, który ma wypełniać swoją rolę. Natomiast jeżeli rozmawiamy z ludźmi, pytamy o zdanie, to często okazuje się, że ich inny sposób patrzenia może wnieść wiele wartości do organizacji, którą tworzymy jako liderzy.

Główna różnica jest taka, że kiedyś się zarządzało, a teraz się współpracuje.

 

KATARZYNA JAGIEŁŁO

Ekspert personal leadership, certyfikowany trener i partner globalny Talent Dynamics – systemu szkolenia przywództwa i wydajności zespołu. W ciągu 6 lat pracy z liderami opracowała autorską metodę My Talent Up służącą do akceleracji biznesu. Łączy ona odkrycie naturalnego talentu z byciem świadomym liderem i budowaniem silnej naturalnej marki organizacji.

Jest mentorką, szkoli i doradza. Najbardziej ją cieszy kiedy widzi efekty swojej pracy z liderami. Inspiruje do zmian.

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:  Wojciech Orzechowski: Moja droga do wolności finansowej